24 měsíců záruka na zboží | Doprava nad 1500 Kč / 55 eur zdarma

Proč se děti chtějí podobat rodičům?

IMG_0868   Určitě se často zamýšlíte nad otázkou, kdo a v jakém rozsahu dokáže ovlivnit chování Vašeho dítěte. V první řadě jste to Vy – rodiče. Váš malý/malá dělá věci přirozeně, ale někdy se Vaše názory mohou odlišovat. Je třeba, abyste si nastavili hranice a nechali čirou zvědavost dětské mysli žít spolu s Vámi. Pro rodiče je hlavním úkolem své dítě milovat a ovlivňovat jej tak, aby si zachovalo zvědavost a otevřenost.

Určitě se často zamýšlíte nad otázkou, kdo a v jakém rozsahu dokáže ovlivnit chování Vašeho dítěte. V první řadě jste to Vy – rodiče. 

Jako rodič dokážete nejvíce ovlivnit své dítě do 15. roku života. Jste pro něj významnou autoritou a rovněž vzorem chování. Jste podstatným aktérem především v oblastech, které jsou spojeny s financemi.

Vzorce chování, které v sobě máte zakořeněné, odevzdáte milované ratolesti, a to téměř v každé životní oblasti. Dítě chce být jako Vy, chovat se jako Vy, opakuje Vaše slova i pohyby.

V čem své dítě ovlivňujete nejvíce?

Váš malý syn nebo dcera spatří, že máte nové pyžamo, hned bude chtít stejné. Neodepře mu tuto radost a kupte mu totožné pyžamko. Usínat a vstávat budete společně, ve stejném, čímž se Váš vztah ještě prohloubí.

Podobně jsou na tom i jiné banality. Nechtěně řeknete nevhodné slovo a víte, že pokud ho dítě uslyší, minimálně se Vás zeptá, co to znamená, anebo ho rovnou začne i používat.

Při těchto maličkostech je potřeba si uvědomit, že Vašim ratolestem předáváte téměř všechno. Vědomě i podvědomě si uchovávají i drobnosti, na jejichž základě budou v budoucnu jednat.

Obasti, ve kterých máte dítě největší vliv IMG_1299

  • jaké věci si kupuje
  • chování k ostatním
  • oblečení a účes
  • čím se chce v životě stát
  • názory
  • volný čas
  • výběr přátel
  • hudba

Další aktéři vývoje a dospívaní 

S narůstajícím věkem bude Váš vliv přirozeně klesat ve všech oblastech. Naopak narůstá důležitost názorů vrstevníků a kamarádů. Na druhé straně Vaše dítě začíná mít vlastní názor, úsudek a pohled na svět, čímž se stává stále více nezávislé.

Rozhodujícím vzorem pro dítě jste minimálně do 15 let. Do tohoto věku se vám chce nejvíce podobat, jelikož jste hlavní „ovlivňovatel“ důležitých oblastí v jeho životě. Kamarádi nenesou status vzor, jako ho nesete Vy. Oni ​​jsou spíše zdrojem inspirace při výběru hudby, trávení volného času a oblékání či výběru dalších přátel.